Podstawowe rodzaje klimatyzatorów

Podstawowe rodzaje klimatyzatorów

Współczesny rynek klimatyzatorów oferuje szeroką gamę produktów, które różnią się od siebie budową, funkcjonalnością oraz sposobem montażu. Specjalnie dla Państwa opisujemy podstawowe rodzaje klimatyzatorów. Po zapoznaniu się z poniższym tekstem, wybór idealnego rozwiązania dla Twojego domu, biura czy zakładu przemysłowego, stanie się znacznie łatwiejszy. Zapraszamy do lektury!

Podział klimatyzatorów ze względu na liczbę jednostek

Podstawowym kryterium klasyfikacji klimatyzatorów  jest podział ze względu na liczbę jednostek. Wyróżniamy wówczas dwa podstawowe systemy: split i multisplit  oraz mający zastosowanie głównie w przestrzeni komercyjno-biznesowej system VRF.

Klimatyzatory split składają się z dwóch głównych jednostek: zewnętrznej, która odpowiada za odprowadzanie ciepła, i wewnętrznej, odpowiadającej za dostarczanie chłodnego powietrza do pomieszczenia. Natomiast jeżeli użytkownik wybierze pracę urządzenia w trybie grzania jednostki, zamienią się swoimi rolami. Ten wariant jednostek jest bardzo popularny w domach i większych biurach, ponieważ oferuje wysoką efektywność, cichą pracę oraz estetyczny wygląd, dzięki czemu można go idealnie wkomponować  w każde wnętrze.

Klimatyzatory multisplit są rozszerzeniem systemu split, umożliwiając podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. To doskonałe rozwiązanie dla większych domów czy biurowców, gdzie chcemy niezależnie regulować temperaturę w różnych pomieszczeniach. Oferowane przez naszą hurtownię klimatyzatory tego typu są często wybierane przez klientów ceniących sobie wygodę oraz wysoką efektywność systemów klimatyzacyjnych.

System VRF czyli system zmiennego czynnika chłodniczego. Jest on polecany przede wszystkim dla obiektów z dużą liczbą pomieszczeń. Jego specyfika polega na tym, że do jednej jednostki zewnętrznej, w zależności od potrzeb, możemy podłączyć nawet kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych. Kolejną szczególną cechą jest ciągła zmiana ilości czynnika chłodniczego krążącego w układzie. Proces ten zachodzi dzięki sprężarkom inwerterowym znajdującym się w agregacie, jak również zaworom rozprężnym, które są wbudowane w jednostki wewnętrzne. Polega to na tym, że możemy zarówno chłodzić, jak i ogrzewać osobne pomieszczenia. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość sterowania wszystkimi jednostkami bądź każdą z osobna.

Podział klimatyzatorów ze względu na miejsce ich montażu

Jako doświadczony dystrybutor klimatyzatorów w Szczecinie, wyjaśniamy, że urządzenia te możemy podzielić także ze względu na miejsce ich montażu. Wyróżniamy wtedy: klimatyzatory ścienne, okienne, przysufitowe, przypodłogowe, kasetonowe oraz kanałowe. Oto krótka charakterystyka każdego z nich:

Klimatyzatory ścienne, jak nazwa wskazuje – montowane są na ścianie. To rozwiązanie, które umożliwia maksymalne skrócenie długości instalacji oraz  drogi transportu czynnika chłodniczego między jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Bardziej rozwinięte urządzenia pozwalają na jonizowanie, oczyszczenie i osuszanie powietrza. Obecnie na rynku wygląd tych urządzeń jest na tyle zróżnicowany, że nawet najbardziej wymagające osoby znajdą dla siebie model, który spełni ich wymagania estetyczne;

Klimatyzatory okienne – ten wariant klimatyzatora (najczęściej monoblokowy) montowany jest w miejscu jednego z otworów okiennych, jego dużym atutem jest brak jednostki zewnętrznej;

Klimatyzatory przysufitowe – są montowane bezpośrednio do stropu lub konstrukcji nośnej przymocowanej do ściany. Ten rodzaj jest dobrym wyborem dla wysokich pomieszczeń, gdzie nie ma potrzeby ochładzania górnych partii.

Klimatyzatory przypodłogowe – ze względu na swoje rozmiary są bardzo uniwersalne pod kątem montażu, ponieważ  oferują  możliwość zainstalowania jednostki w trudno dostępnych miejscach np. pod skosami na poddaszu lub pod parapetami.

Klimatyzatory kasetonowe – umieszczone są w podwieszanym suficie, czyli między bazowym sufitem a kasetonami, a rozmiar jednostki jest dopasowany specjalnie do rozstawu stelaża. Z uwagi na duży wachlarz możliwości pod względem doboru mocy klimatyzatory te znajdą swoje zastosowanie zarówno w instalacjach domowych jak i przemysłowych. Warto również zwrócić uwagę, że modele te posiadają różne typy nawiewu tj. czterokierunkowe, dwukierunkowe oraz jednokierunkowe, które dobieramy w zależności od potrzeb. Jest to bardzo efektowne i estetyczne rozwiązanie, które jest idealne dla użytkowników ceniących sobie przestrzeń;

Klimatyzatory kanałowe –  w tym przypadku chłodne powietrze jest dostarczane do wybranych pomieszczeń przy pomocy systemu okrągłych lub prostokątnych kanałów, które są rozprowadzone w całym budynku w jego ścianach i stropach. Niezwykle ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić, przy wyborze tego rozwiązania jest spręż, jaki dane urządzenie posiada. Im dłuższy system kanałów, tym wyższy spręż powinien posiadać klimatyzator. Dzięki temu, że jednostka pozostaje ukryta, nie zaburza estetyki oraz nie zakłóca przestrzeni żadnego z pomieszczeń.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco rozjaśnił Twoje spojrzenie na rynek klimatyzatorów. Jednak mamy świadomość, że jest jeszcze wiele kwestii, które wymagają wyjaśnienia jak np. to, jaki wariant sprawdzi się najlepiej stricte dla Twojego domu lub mieszkania oraz chociażby to, na którego producenta się zdecydować. Nie przejmuj się, ze wszystkim Ci pomożemy. Skontaktuj się z naszym specjalistą, a on chętnie udzieli odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Zapraszamy do kontaktu!

Zamknij menu